Dernisáž výstavy 7.2.2019

Michail Ščigol se stěhuje do Prahy.
Známý výtvarník, malíř a architekt se po téměř 30 letech prožitých v Železnici u Jičína rozhodl přestěhovat do hlavního města, kde otevřel svůj nový atelier a Galerii Ščigol v Husinecké ulici č.17 na Žižkově. Umělec tak vykročil do dalšího – tentokráte pražského období malířské tvorby. Pro nezasvěcené by se to mohlo zdát nepochopitelným krokem. Ne tak pro ty, kdož znají nepokojnou duši sympatického umělce. Vždyť velkou část života prožil ve velkoměstském prostředí Kyjeva a Praha je pro něho městem zaslíbeným, městem kultury a významných výstav, vernisáží a místem, kde žije mnoho přátel a kolegů z uměleckého světa.
Prvním počinem v nové galerii byla výstava Smutek po Vladimíru Komárkovi (7.12.2018 – 7.2.2019), na počest 90. nedožitých narozenin tohoto velkého malíře z Nedvězí. Poctu Komárkovi tu vzdali tři umělci, s nimiž malíř dříve spolupracoval. Arch. a keramik Miloš Šedivý a sklář Jiří Ryba, v jejichž dílech ožily Komárkovy motivy a Michail Ščigol se svým cyklem nazvaným případně „Jen krátká návštěva potěší“.
Nyní se můžeme těšit na další témata v tvorbě našeho umělce, který zanechal v našem městě nesmazatelnou stopu a zapsal se do historie výtvarného umění na Jičínsku, odkud za ním budou jeho příznivci zajisté jezdit i nadále.
Přejeme Michailovi hodně tvůrčího elánu a ať mu jsou pražské múzy co možná nejvíce milostivy.
Text: Miloš Starý
Foto z ateliéru: Miroslav Jiran, video z derniéry viz odkaz níže.