Jičíňáci svému skladateli aneb Foerster na své místo

Nová busta skladatele J. B. Foerstera byla slavnostně odhalena 16. dubna na Čeřovce v Jičíně. Od února do poloviny dubna 2013 probíhala v Jičíně sbírková akce na navrácení ukradené busty zpět na Čeřovku. Jičínští patrioti založili účet a vyzvali občany, aby přispěli na výrobu repliky. Ve sbírce se sešlo 35 000 Kč, o doplacení zbylé částky se podělí organizátoři a město Jičín.

Začátkem prosince  roku 2013 zmizela z podstavce bronzová busta Josefa Bohuslava Foerstera, skladatele, který byl spjat s naším městem. Plastika vznikla v roce 1956 v dílně hořického sochaře Josefa Bílka a byla osazena pod Čeřovkou v roce 1959 na počest stého výročí Foersterova narození. Zde stála 53 let, než se stala obětí nekulturních vandalů.

Nás, lokální patrioty tato událost pobouřila. Malá skupinka pravověrných obyvatel Čeřovky v sestavě Martin Košťák, Jaroslav Volf a Miloš Starý, tedy členové JDK pod patronací starosty Jiřího Lišky se rozhodla vrátit Foerstera na své místo. Začali jsme pátrat v Hořicích, zda v depozitářích nenajdeme sádrový model. To se, bohužel, nepodařilo. Naděje svitla, když jsme se dozvěděli, že akademický sochař Michal Moravec by byl schopen podle fotografie vytvořit kopii původní Bílkovy busty. Fotografie dodal reportér pan Němeček z Nových novin, který v září 2012 pomník nafotil. Díky němu jsme získali kvalitní předlohu, jíž dal k dispozici.

S Mistrem Moravcem bylo domluveno, že vytvoří sádrový model, který bude možno napatinovat a poté jej vystavit třeba v ZUŠ a na podstavec pod Čeřovkou přijde odlitek ze specielního plastu s příměsí bronzu, který by se tím pádem neměl stát cílem lupičů drahých kovů.

Za účasti významných hostů a prezidenta festivalu Foersterových dnů v Osenicích pana Vokurky a za doprovodu pěveckého sboru J.B. Foerster v Jičíně, byla busta odhalena.

Dobrá věc se podařila a díky přispění mnoha občanů se Foerster vrátil na své místo, jakoby jej ani nikdy předtím neopustil.

Fotografie z této akce můžete najít ZDE

Autor: Miloš Starý