Jičínský demokratický klub

Jičínský demokratický klub vznikl koncem roku 2013 a jeho zakladateli jsou zastupitelé Petr Šindelář a Miloš Starý, bývalý radní a zastupitel Josef Kužel a mladý inženýr Petr Knápek, jičínští patrioti, bezpartijní kandidáti, kteří pomohli vítězné straně několikrát vyhrát volby v Jičíně. Ty poslední, přestože je stále stejná ODS opět vyhrála, byly přelomové. Na scénu vstoupily nové síly, s nimiž se vítězná strana nedokázala dohodnout a tato neschopnost komunikace znamenala krizi na radnici. Od počátku byla v defenzívě. Namísto jednotného tahu rady města na bránu jsme byli svědky driblinku několika ambiciozních jedinců a ustupování nesmyslným argumentům. Po zvolení nových radních se situace naoko zklidnila. Výbušná témata, jež měla za následek pád městské rady, postupně vyprchala a závažná obvinění se nepotvrdila. Město však fungovalo a funguje. Je v dobré finanční kondici, opravují se ulice, pokouší se o nové dotace, doplňuje se nadstavbová infrastruktura a život jde dál. Zůstala pachuť osobních animozit a napětí. Ukázalo se, kdo chce skutečně pracovat pro město a komu jsou bližší osobní ambice a prospěch. Kdo si chtěl vyřídit účty a ukázat někomu zač je toho loket.

Naše společnost, říkejme jí stolní, pozorně sledovala po celou dobu toto dění. Někteří z nás aktivně vystupovali na různá témata v zastupitelstvu, pracovali ve výborech a komisích, podíleli se na akcích pořádaných městem. Potom co někteří zastupitelé ODS začali podivně taktizovat při hlasování o zásadních rozhodnutích ve městě, rozhodli jsme se, že vytvoříme vlastní subjekt kandidující v příštích volbách. Vznikla myšlenka Jičínského demokratického klubu. Inspirací nám byli naši kamarádi z Hradce Králové, kterým před lety začala vadit hegemonie tzv. velkých stran na radnici. Dokázali vytvořit koalici a mají svého primátora. Dokázali, že to jde i bez nadvlády velkých partají. Mají širokou koalici v níž vládnout není lehké, ale demokracie ani nemůže být jednoduchá jako vláda jedné strany. Navrhli nám, abychom pod jejich záštitou šli do voleb a dali nám do vínku cenné rady.

Od konce roku 2013 se scházíme v kavárně restaurace Divá Bára každé úterý večer a věnujeme se tématům, která nás zajímají a mají vztah k našemu městu. V našem klubu je řada výjimečných osobností, které už něco dokázaly a mají co říci k rozvoji města v oblasti ekonomiky, vzdělávání, kultury, sportu, vědy, historického dědictví, sociálních věcí, zdravotnictví, architektury a dalších. Jsou nositeli stěžejních témat, jejichž správné uchopení může pomoci našemu městu, ale chtějí i aktivně pracovat. Chceme ukázat nový přístup k vedení města, slušnost, kultivovanou komunikaci a spolupráci se všemi subjekty jimž jde o dobrou věc a zaměřit se nikoli na politikaření, ale na odpovědnou a smysluplnou práci pro Jičín a jeho občany.