Na Kuksu se bude letos opět malovat!

7. mezinárodní malířský plenér KUKS 2017 je volným pokračováním již tradičního malířského sympozia, které pořádá Ateliér Ščigol a firma Portal MPM s.r.o.

Dějištěm prvních 5 ročníků byl Jičín a krajina Českého ráje, 6. ročník jsme přestěhovali na Kuks, kde jsme i za pomoci Rady Královéhradeckého kraje uspořádali setkání umělců z různých částí Evropy.

V tomto roce jsme se rozhodli opět pro Kuks, a to vzhledem k jedinečnosti tohoto barokního komplexu, který slibuje ještě celou řadu uměleckých inspirací, protože díky péči našeho kraje se skví perla baroka v plné kráse. I proto bude jistě zajímavé, jak se architektonický skvost odrazí v dílech autorů přicházejících z různých koutů světa. Architekt Michail Ščigol, jeden z organizátorů, již na Kuksu vystavoval v roce 2002 svůj obrazový cyklus Se Šporkem a Braunem.

V minulých letech se zúčastnilo této akce dvacet autorů z ČR, Ukrajiny, Ruska, Polska, Lotyšska, Německa, Velké Británie, Litvy ale i z USA a každý přinesl jiný úhel pohledu na dané téma. Je zajímavé sledovat, jak naši zemi a její jedinečnost vnímají cizinci, kteří sem přicházejí poprvé.

Pro účastníky sympozia každoročně organizátoři připravují plátna, rámy, malířské stojany, barvy a základní vybavení. Postarají se i o stravování a propagaci. Cestu a s ní spojené náklady si hradí každý umělec sám. Většina účastníků byla dříve ubytována doma, v soukromí organizátorů. Tentokrát budou stejně jako loni ubytovaní na místě, kde budou tvořit a mohou tak snáze projevit sílu genia loci.

Každý umělec zanechává jedno své dílo organizátorům. Během 6 let tak vznikla unikátní kolekce neobyčejných obrazů vedut a krajin očima zahraničních návštěvníků města Jičína, z nichž některé zdobí interiér jičínské radnice, v loňském roce jsme také věnovali několik artefaktů informačnímu centru na Kuksu a další díla jsme zapůjčili do interiérů Hospitalu.

Organizační výbor v roce 2015 vydal publikaci, v níž představil umělce, kteří se již v minulosti plenéru zúčastnili. O nové přírůstky plenérního obrazového fondu bychom se rádi s veřejností podělili poslední den sympozia na vernisáži přímo v areálu Kuksu a na následně trvající výstavě. V loňském roce měla akce úspěch a vzbudila i zájem médií. Rovněž bude letos vydán katalog prací s motivy Kuksu za roky 2016 a 2017.Věříme, že malířský mezinárodní plenér se již stal propagační a kulturní událostí města Jičína a rádi bychom v této již vytvořené tradici pokračovali i v dalších letech na nových místech našeho kraje. Jsme přesvědčeni, že tato akce opět přiláká na Kuks mnoho vyznavačů výtvarného umění a zvýší tak prestiž tohoto nádherného místa u nás i v zahraničí.

Miloš Starý, organizátor akce a manažer projektu

received_710486965817982

Dílo pana Michaila Ščigola z 6. ročníku mezinárodního plenéru na Kusku s názvem „Malíř, Smrt a Rudá kráva pod schody na Kuksu“