Plenér 2017 na Kuksu přivítá mezinárodní účast umělců

 

Účastníci 7. ročníku mezinárodního malířského plenéru putují z různých koutů světa do Kuksu za Šporkem a Braunem.

Na konci léta roku 2011 přivítal Jičín poprvé náš mezinárodní plenér. S malířem a architektem Michailem Ščigolem jsme realizovali poprvé troufalou myšlenku pozvat umělce z různých koutů světa, aby v Jičíně a okolí hledali inspiraci pro své obrazy a pokusili se vyjádřit genia loci svým způsobem a pohledem neovlivněným „patriotickou idealizací“. Jičínští tak mohli celý týden vídat na náměstí, v parku a dalších malebných zákoutích města výtvarníky se stojanem, paletou a štětci, nebo jen se skicákem, v tvůrčím zaujetí. Vznikla tak díla, která představila Jičín v jeho kráse a s nebývalou osobitostí. První ročník měl pouze komorní obsazení. Michail Ščigol, dále výtvarná legenda z Kyjeva, Oleksandr Petrovič Milovzorov a architekt, keramik a fotograf Miloš Šedivý. Tehdy vznikla kolekce asi dvaceti artefaktů, kterou sjednocovalo jičínské téma. V následujících třech letech přibyli další umělci z Česka, Ukrajiny, Ruska, Polska, Velké Británie, USA, Německa a Lotyšska. Zanechali zde početnou kolekci obrazů Jičína a jeho okolí. Při pátém ročníku vydali organizátoři reprezentativní katalog. Pro 6. ročník pořadatelé přichystali změnu a využili příležitosti uspořádat sympozium v noblesním prostředí Hospitálu na Kuksu. Zde Ščigol již v roce 2002 představil svůj cyklus „Se Šporkem a Braunem“, kde vzdal hold spolupráci velkorysého mecenáše Šporka s geniálním sochařem a jejich společnému dílu – perle českého baroka.

I díky podpoře Královéhradeckého kraje se již 10. srpna 2017otevře před pozvanými výtvarníky monumentální panorama komponované barokní krajiny s velkolepou architekturou a plastikami Matyáše Bernarda Brauna. Letos jsou kromě již zmíněných „otců – zakladatelů“ pozváni Katja Sokolova-Zyzak z Varšavy, její dcera Manja, vynikající fotografka, která plenéry dokumentuje, prof. Anatolij Borodkin z Rigy, který na 6. plenéru 2016 ohromil rozsáhlým cyklem Braunova Betlému, Litevec, Linas Domarackas žijící v Německu, jehož zaujala myšlenka dvou břehů života a smrti na Kuksu, jež po svém způsobu ztvárnil a který by měl přivést i někoho ze svých souputníků z umělecké skupiny výtvarníků z Lipska. Svou účast potvrdila účastnice dvou jičínských plenérů, profesorka rižské akademie výtvarných umění, Jevgenija Loginová, Maria Gabánková, rovněž profesorka akademie ale v Torontu, kterou Kuks fascinoval již dříve, vytvořila zde řadu uměleckých děl a ráda sem z daleké Kanady přijíždí pro inspiraci. Dalším novým účastníkem bude dcera spoluzakladatele našeho sympozia Oxana Milovzorova, která žije a tvoří v Italském Urbinu a Magdalena Lazar-Masier, žijící v Polsku a ve Francii, která kromě výtvarného nadání je i výbornou zpěvačkou. Poslední v našem přehledu účastníků je mladá talentovaná jičínská výtvarnice Dominika Petrtýlová, studentka UMPRUM v ateliéru prof. Rony Plesla, jejíž skleněné plastiky a vázy doplní a ozvláštní závěrečnou výstavu.

Milovníci výtvarného umění se mají na co těšit. V sobotu 19. srpna bude v refektáři Hospitálu vernisáž výstavy 7. mezinárodního malířského plenéru.  Začátek výstavy bude v 11 hodin. Zatímco v Jičíně byl pro mnohé umělce inspirací Albrecht z Valdštejna, zde se posouváme o jedno století na přímce času směrem k současnosti a zájem umělců se upíná k další z nejzajímavějších postav českého baroka, Františku Antonínu Šporkovi a jeho odkazu. Na sobotní vernisáž Vás všechny srdečně zveme. Z obou plenérů 2016 a 2017 na Kuksu vydají organizátoři výpravný katalog.

Plakat_Kuks_2017

Za organizátory, Miloš Starý.