Slavnostní otevření bývalé židovské školy v Jičíně

17. června 2014 se členové Jičínského demokratického klubu zúčastnili slavnostního otevření bývalé židovské školy. Slavnostní otevření bylo zahájeno vernisáží souboru obrazů Deníky Franze Kafky od Michaila Ščigola a příchozí se mohli zaposlouchat do tónů houslí Jitky a Ondřeje Koláčných. Po vernisáži také proběhla plánovaná komentovaná prohlídka domu.

Dům Židovská čp.100 – bývalá židovská škola

Dům č.p. 100 v Židovské ulici je rozsáhlý objekt v rámci bývalé židovské části Jičína. Dům vystavěl v roce 1842 Salomon Fried na spáleništi dvou domů na parcelách římská I a římská II v jičínském ghetu. V roce 1875 budovu zakoupila Izraelská náboženská obec v Jičíně a v domě zřídila židovskou školu, kde se vyučuvalo německy. V domě také byla zimní modlitebna a rabinát. V roce 2006 dům od Města Jičín získala Federace židovských obcí v ČR. Bývalá židovská škola byla v roce 2009 zařazena do projektu Revitalizace židovských památek v ČR.

Oprava židovské školy trvala 3 roky

Dům Židovská č. p. 100 se otevřel po náročné tříleté rekonstrukci v rámci síťového projektu 10 hvězd – Revitalizace židovských památek (www.10hvezd.cz). Projekt je realizovaný Federací židovských obcí a byl financován z Integrovaného operačního programu, který měl podtitul „Vracíme památky do života“.

Cílem rekonstrukce bylo nejen opravit tuto významnou jičínskou kulturní památku, ale najít pro ni jiné kulturní využití. S odkazem na Jičín jako rodiště významného spisovatele, novináře a dramatika Karl Krause, od jehož narození letos v dubnu uplynulo 140 let, bude v budově umístěna stálá expozice Židovští spisovatelé, dramatici a kritici konce 19. a první poloviny 20. století, dále návštěvnické centrum zaměřené na židovské památky v regionu, výstavní a přednáškový sál.

Do projektu byla také zařazena jičínská synagoga, která doznala drobných úprav a osazení repliky desatera na svatostánek. Jičín je tak díky projektu propojen s dalšími devíti místy židovských památek v ČR (Brandýs nad Labem, Úštěk, Plzeň, Březnice, Polná, Nová Cerekev, Boskovice, Mikulov, Krnov).

Fotogalerie z této akce můžete shlédnout ZDE