VOLBY 2017 – Hlas lidu, hlas boží!

 

Hlas lidu, hlas boží !
„Tyto volby vyhrálo Babišovo ANO a to hlasy voličů, kteří demokracii v její liberální podobě nechtějí.“
Narozdíl od sáhodlouhých litánií volebních analytiků a politologů je tato stručná glosa z pera Alexandra Mitrofanova nejvýstižnějším vyjádřením reality.
U nás v Jičíně podpořilo babišovce ještě podstatně více voličů, než činí celostátní průměr. Výsledek demokratických voleb je nezpochybnitelný a pokud chceme zůstat demokraty, musíme jej respektovat.
Potěšitelný je nárůst preferencí Pirátů a to nejen proto, že by se mohli stát v opozici strážci svobodné myšlenky ale i proto, že přivedli k urnám mladé lidi a slibují být osvěžujícím elementem v zatuchlém prostředí velké politiky.
Zajímavé bude, s kým Andrej Babiš upeče koalici. Je mu to zjevně jedno, pokud mu to umožní stát se premiérem. Musí se také vypořádat s obviněním z podvodu, lustračním zákonem a obvinění z likvidace řady firem prostřednictvím jím vedeného ministerstva financí a ve prospěch jím vedeného zemědělsko-průmyslového holdingu. Na své straně má prezidenta republiky a všechny, jež nechává estébácká minulost nejvyššího představitele státu klidnými.
U nás v Jičíně to věští posílení aspirační úrovně některých radních a představitelů města. Třeba se jim podaří získat od svých vysoko postavených stranických souputníků něco pro naše město. Mají na to rok, aby to předvedli. Zatím během tří let nepředvedli nic moc.
Čím by Andrej Babiš mohl překvapit ? Moc mne toho nenapadá, leč přece.
Mohl by pozvat do vlády všechny zvolené subjekty a postavit vládu dobré vůle v čele s ANO…ale proč by to dělal?
Miloš Starý