Výstava fotografií Igora Gilbo v Jičíně – Přiblížení událostí na Kyjevském Majdanu

V pondělí 2. června 2014 proběhla ve velké zasedací síni Městského úřadu v Jičíně přednáška reportéra Igora Gilbo o událostech na Kyjevském Majdanu. Součástí přednášky byla také výstava fotografií a promítání filmu. Igor Gilbo se narodil v roce 1943 v ruském Archangelsku. Věnoval se mnoha profesím. Je reportérem, fotografem a vydavatelem. Miloš Starý spolu s Michailem Ščigolem jej pozvali do Jičína, aby nám přiblížil události na kyjevském Majdanu od listopadu 2013 do 21. února 2014, kdy občané povstali proti banditskému Janukovyčovu režimu a pak bránili pouze holýma rukama a kameny toto náměstí proti represívním silám, které neváhaly použít střelbu do lidí.

Bezprostřední svědectví o občanském vzepětí obránců Majdanu proti zvůli státní moci

Ruská a proruská propaganda označila obránce nálepkami nacionalismu a fašismu a celý konflikt moderovala jako nacionalistický. Mezitím probíhala jednání politiků, vytvoření prozatímní vlády, útěk prezidenta… To však v Gilbově dokumentu neuvidíte. Je to bezprostřední svědectví o občanském vzepětí obránců Majdanu proti zvůli státní moci. Gilbo chtěl ukázat rozdíl mezi Majdanem 2004, kdy lidé chtěli svého cara-báťušku  a Majdanem 2014, kdy lidem došlo, že si musí začít vládnout ve své zemi sami. Výstava fotografií Igora Gilbo je ve velké zasedací místnosti jičínské radnice. Film za přítomnosti autora a beseda proběhla na začátku června a 19. 6., kdy přišli žáci ZŠ, Lepařova gymnázia, Kamarádi ze stacionáře a zájemci z řad veřejnosti, kterým iniciátoři výstavy promítli film a odpověděli na otázky.

Originál letáčku od Igora Gilbo je ke stažení ZDE:  Majdan_Tak to bylo..

21. srpna 2014 chystají organizátoři výstavu fotografií v biografu Český ráj a pozvou širokou veřejnost na shlédnutí dokumentárního filmu.

 

Autor: Miloš Starý