Výstava Traiko Truhlář

Vážení příznivci výtvarného umění, zveme vás na výstavu artefaktů umělce, který se po dlouhé době vrátil z USA do vlasti. Je příznačné, že výstava se koná na místě, kde před 50 lety Traiko Truhlář poprvé vystavoval, tehdy ještě v Kině Svět.

Výstavu tehdy velmi mladému a nadějnému kreslíři pomáhal uspořádat a také otevřel známý jičínský malíř MUDr. Jaroslav Volf.

Traiko se narodil 15.12.1953 v Jičíně. Od svých vrstevníků se lišil na první pohled. Široká ramena, bujná kštice na ramena, džíny a řetěz s křížkem kolem krku působil rozruch ve škole, kde se zdravilo Čest práci! Působil dospěleji než my a už v dětství vyzařoval touhu po svobodě. Studoval na šperkařské škole v Turnově a do roku 1981  pracoval převážně jako zlatník a soukromě studoval rytectví Na počátku 80tých let byl aktivní jako člen několika rockových skupin. Po ukončení hlasatelského kurzu působil jako  disc-jockey, převážně ve Východočeském kraji.

Po nátlaku STB, která se jej snažila přimět ke spolupráci, se rozhodl emigrovat. V roce 1981 přešel Alpy z Jugoslávie do Rakouska a poté pokračoval do USA města Bostonu, kam  přicestoval v roce 1982 a kde začal nový život. Tam pracoval převážně v oboru šperkařství pro různé firmy. Zároveň se věnoval výtvarné tvorbě a to jak malířské, tak skulpturální, od šperku k objektům převážně z mosazi, mědi a jiných kovů a také se pravidelně zúčastňoval výstav.

V roce 1986 dostal nabídku od prestižní university v New Yorku – Parsons School of Design, kde ve svých oborech učil několik semestrů. Poté dostal nabídku jiné školy – Joseph Bulova School v Queens NY, kde byl šéfem zlatnického oddělení další 2 roky. Ve městě „řemeslníků“, Sugar-Loaf NY postavil atelier,galerii a dílnu, kde vystavoval a také soukromě učil. 

Po roce 1990 navštívil Československo a nedlouho poté vystavoval také v Praze, např. v Galerii Heleny Fejkové v Pražské Lucerně, V Ungeltu u Pavla Baxy, v Galerii R v Nuslích, Galerii Flora a dalších. Po roce 1993 zůstal několik let v ČR, ale pro neúspěšném hledáni práce na uměleckých školách, se vrátil do USA. Ke svým aktivitám také přidal průvodcovství po USA, kde jako znalec New Yorku a Manhattanu byl průvodcem pro několik českých cestovních kanceláří.

V roce 2016 se z rodinných důvodů nastálo usídlil v ČR, kde se dodnes věnuje převážně tvorbě z mědi. Rovněž vyučuje angličtinu. V posledních letech uspořádal několik výstav  s místními umělci, a nyní otevře výstavu v rodném  městě, kde před 50ti lety vystavoval v „Kině Český ráj“, svoje olejomalby.

Tuto expozici umělec věnuje  tehdejšímu řediteli kina, p. Hlaváčovi a MUDr. Jaroslavu Volfovi, kteří mu před 50 lety  s výstavou pomáhali.

MS