Martin Florian třetí v Buenos Aires

V Buenos Aires probíhá jedna z největších letošních světových sportovních akcí Olympiáda mládeže. Jičínský sport má na této mimořádné akci své zastoupení v osobě jičínského oštěpaře Martina Floriána. Letenku do zámoří si vybojoval pátým místem na Mistrovství Evropy juniorů v maďarském Gyëru v srpnu letošního roku. Formát atletických soutěží je trochu nezvyklý. Atleti musí absolvovat dva závody a o pořadí rozhoduje součet výkonů v obou soutěžích. Jičínský atlet absolvoval svůj závod v sobotu 13. října a dosáhl mimořádného úspěchu, když obsadil páté místo v konkurenci nejlepších světových oštěpařů juniorské kategorie. V novém osobním rekordu rovných 74 metrů, kterého dosáhl v poslední sérii závodu (dosud 73,67 metru) skončil jako druhý nejlepší evropan. Na bronzovou medailí tak scházelo v polovině soutěže pouhých 57 centimetrů. Druhá část soutěže oštěpařů proběhla v úterý 16. října a Martin opět zazářil, když posledním pokusem opět vylepšil své maximum na 76,24 metrů a skončil na místě druhém. V součtu obou soutěží stačil jeho výkon 150,24 metrů na posun na krásné třetí místo a zisk bronzové medaile, druhé pro českou republiku. Na stříbrný stupínek domácího Osoria chyběly pouhé 4 centimetry. Vítězný fin Laine dosáhl v součtu ještě o tři metry dál.

Martin se věnuje oštěpu teprve druhým rokem a řadí se mezi největší naděje české atletiky ve své kategorii. V Jičíně začínal pod vedením ing. Bohuslava Klimpla a v současné době je studentem sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou.

Text: Petr Šindelář