Podporují nás

Osobní vyjádření k mému dlouholetému, kreativnímu přátelství s Milošem Starým a Michailem Ščigolem

Když mne Miloš Starý požádal o pár slov do volebních novin Jičínského demokratického klubu, rád jsem svolil. I když vlastně moc nechápu, proč v dnešní, duchovně poněkud apokalyptické době, muž jeho formátu a zásluh o tento stát v kulturní oblasti chce ještě rozmělnit svůj čas v politice. Na tuto otázku mi v ateliéru Michala Ščigola Miloš Starý odpověděl: “Mám rád Jičín a nikoli politiku s jejími zákulisními intrikami a často korupčním zákulisím. Ale vyčítal bych si, kdyby mi jednou moji vnuci vyčetli, že jsem město nechal napospas a o nic se nepokusil. To nesmím připustit. Stejný důvod mají i moji přátelé, s nimiž jsem zakládal Demokratický klub a s nimiž kandiduji. Nikdo z nich dosud nebyl členem žádné politické strany a ani nikdo z nich nebaží po placených židlích na radnici. Svou prací pro město a svými skutky to plně dokazují.“

Za současné situace našeho státu, která ani mně, ani nikomu z vás nesmí být lhostejná, ho plně chápu. Jednou z jeho výrazných vlastností je pokora, což je výsada lidí vzdělaných a moudrých, což je podmínka nutná, nikoliv včas postačují. Pokora je dnes zejména v politice vlastnost nadmíru vzácná. Právě s touto nehranou pokorou mi Miloš navíc vysvětlil, že v Jičíně jsou v jejich Demokratickém klubu daleko větší osobnosti, než je on sám. Jde jim prioritně o město a jeho rozvoj. O občany, co tu žijí a také o posun Jičína někam výš, směrem, který mu kdysi určil jeho budovatel a vizionář Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. A i když se město patrně v dohledné době nestane původně zamýšlenou metropolí na křižovatce strategických cest, chtěli by je vymanit z provinční průměrnosti, neb i malé město se může v jistých aspektech nezaměnitelně dotýkat hvězd. Jičín k tomu má několik parametrů, jež, dobře uchopeny a rozvíjeny, mohou zazářit a stát se onou TERRA FELIX – šťastnou zemí pro ty, kdo zde žijí a sem přicházejí.

Takže chci osobně poradit občanům Jičína, ovšem pokud to s městem myslí dobře – zvolte si Jičínský demokratický klub. Budete volit nezištné, obětavé, pracovité, zodpovědné a chytré lidi jak je znám já. Lidi bez jakýchkoliv zištně pokryteckých záměrů. Já osobně nemám politiky moc v lásce, ale oni nejsou politiky, ale schopnými nadšenci a patrioty milující své město!

Dr. Jiří Kostelecký

fyzik, spisovatel, básník a publicista

president nadace R.M.

Přečtěte si zajímavý rozhovor – Rozhovor s Dr. Kosteleckým

 

MUDr. Zdeněk Fink – primátor města Hradce Králové

Jičínský demokZ. Finkratický klub je tak trochu dítětem našeho Hradeckého demokratického klubu, který tu vedeme už od roku 1998 v návaznosti na Občanské fórum.

Osobně se domnívám, že komunální politika je o slušnosti a dorozumění a už tolik nezáleží na tom, kde je kdo napsán. Podívejme se na programy, vždyťnakonec všichni chtějí pro své město jen to nejlepší, ale také všichni tak nějak po svém. Myslím, že na kandidátce JDK je z čeho vybírat tak, aby ve spoluprácis ostatními byl Jičín pořád tím bezva Jičínem.

 

Michail Ščigol – architekt a malíř, držitel Ceny Andy Warhola a českého Oskara za lidskost, spoluzakladatel JDK

Michail Sƒigol

Když mi před lety můj kamarád Miloš Starý nastínil svou vizi Jičínského demokratického klubu,řekl jsem si, že bych byl rád u toho.

Myšlenka spojit dohromady lidi bez třídního kádrování, bez ohledu na nějaké skupinové zájmy nebo národnostní a jiná odlišení mi byla bytostně blízká.

Pojmout Jičín jako komunitu, kde každý je zodpovědný nejenom za sebe a svou rodinu, což je samozřejmé, ale i za ty ostatní. Nejenom za svůj dvorek, ale za celý veřejný prostor, jehož je ten dvorek součástí.

Zapojit v co největší míře ke spolurozhodování a spoluzodpovědnosti mladé lidi, svěřit jim úkol vytvořeni koncepce budoucnosti Jičína, kde by mohly být realizovány jejich sny.

Opřít se přitom o lidi praktické z různých oborů, kteří ve svém životě již něco dokázali a nezpronevěřili se.Lidi, kteří si zvykli vytvářet nové hodnoty a kteří umí dávat. Dávat k dispozici sebe, své schopnosti a zkušenosti.  Demokratický klub mnohokrát předvedl, že se takto chovat a pracovat dokáže.

Tohle je politika, kterou podporuji, politika bez stranických sekretariátů, kde nikdo nenosí po kapsách průkazy politických stran. Taková politika mi je sympatická.